Jak dodawać ceny?

Określenie cen podstawowych produktów nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Podczas uzupełniania formularza rodzi się wiele pytań, na które można znaleźć odpowiedzi właśnie w tym krótkim poradniku. Przede wszystkim należy pamiętać, aby nie podawać cen zaniżonych bądź wygórowanych, jak również cen produktów o niepewnym pochodzeniu lub jakości, a także tych, które uważa się za ekskluzywne.

Aby zrozumieć, jak wykorzystać te zasady w praktyce, posłużmy się przykładem. Załóżmy, że naszym zadaniem byłoby podanie średniej ceny piwa w Polsce. Robiąc zakupy w supermarkecie, można dostrzec piwa wątpliwych marek, których cena nie przekraczała nawet 1,20 PLN. Z drugiej strony nietrudno znaleźć na sklepowych półkach importowane piwa, których cena wynosi np. 8,00 PLN. Czy zatem podanie średniej 4,60 PLN za piwo byłoby słusznym rozwiązaniem? Na pewno nie.

Celem serwisu jest wyliczenie średniej ceny jakiegoś produktu, nie biorąc pod uwagę skrajnych przypadków, których wartość znacząco różni się od reszty ze względu na pewne czynniki, np. koszty importu, rozpoznawalność marki na całym świecie lub nadzwyczaj niska jakość.

Powinno się brać pod uwagę ogół produktów o przeciętnej jakości i orientacyjnie podać ich średnią. Tym oto sposobem pewnie zdecydowana większość czytelników, gdyby miała wskazać średnią cenę piwa w Polsce, podałaby wartość z zakresu 2,30-3,00 PLN. Zgadza się? ;)

Innym problemem jest waga i objętość produktów. Nie jest możliwe, aby podać uniwersalne wartości, które byłyby powszechnie używane na całym świecie. W formularzu internauta proszony jest o podanie ceny 250 g kawy. Co ma wpisać, jeśli spędza urlop w kraju, w którym kawa sprzedawana jest w stu- oraz czterystugramowych paczkach? Po prostu - niech spróbuje to policzyć, aby reszta internautów miała chociaż jakiekolwiek pojęcie o cenie kawy w tym konkretnym państwie.

Ostatnią kwestią są jednostki wagi i objętości. W Polsce towary kupuje się w kilogramach i litrach, ale w innych krajach już niekoniecznie. To problem, na który nie ma idealnej recepty. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest próba intuicyjnego podania wagi lub objętości, z czym żaden człowiek robiący domowe zakupy nie powinien mieć większych problemów.

32 528
cen ze świata
116
państw
2 422
komentarzy
1 000 000
użytkowników rocznie