Mimo iż wyjazdy na własną rękę stają się coraz bardziej popularne, wiele osób ciągle ma obawy przed samodzielną ich organizacją. Często też, planując wakacyjne wypady, ostatecznym wyborem jest dla nas oferta jednego z biur podróży. Wcale tak jednak być nie musi! U nas słów kilka o tym, jak zorganizować wyjazd po swojemu.
Podróżuj inaczej
Wyjazd zorganizowany, jak wiadomo, jest opcją najłatwiejszą. Płacimy i nic nas nie obchodzi. Co jednak, jeśli nie lubisz hotelowych kompleksów, męczą Cię turystyczne tłumy i sam chcesz decydować, co zwiedzić? Wtedy najlepszym sposobem jest samodzielna organizacja wyjazdu.
Od czego zacząć? Oczywiście od miejsca i terminu. Wybierając daty poza sezonem, zapłacisz mniej i za przelot, i za nocleg. Dodatkowo, radości ze zwiedzania nie zepsują szalone tłumy, który zwykle kłębią się w centralnych punktach miasta w lipcu czy sierpniu. Jeśli zależy Ci na plażowaniu, ale niekoniecznie na 40-stopniowych upałach, w krajach południowej Europy idealnie będzie w czerwcu albo wrześniu. Jeśli planujesz zwiedzanie, wybierz jesień lub wiosnę. Rozważając dalsze lub mniej oczywiste destynacje sprawdź koniecznie, jaka jest średnia temperatura i ilość opadów w planowanym przez Ciebie miesiącu, aby na miejscu nie rozczarował Cię tydzień spędzony w deszczu.
Kup bilet!
Wiesz już, gdzie i kiedy chcesz polecieć? Świetnie! Pora poszukać odpowiednich połączeń. Licz się jednak z tym, że najatrakcyjniejsze cenowo bilety do najpopularniejszych destynacji będą tańsze poza weekendem. Lotów szukaj bezpośrednio na stronach przewoźnika lub odwiedzaj popularne wyszukiwarki, które za Ciebie zbiorą oferty kilku linii lotniczych, porównają ceny lub nawet zaproponują loty łączone. Większość z nich pozwoli także zapisać swoje preferencje i ustawić alert, gdy cena osiągnie oczekiwany przez Ciebie poziom. Decydując się na zakup biletów na stronie budżetowych linii lotniczych pamiętaj, że ich loty często obsługiwane są przez tańsze lotniska zlokalizowane poza miastem. Porównaj zatem realną cenę lotu i transferu autobusem lub pociągiem do miasta, gdyż może się ona okazać droższa od regularnego lotu rejsowego do centralnie zlokalizowanego lotniska (przykład: Barcelona lub Paryż). Lecąc do kurortów typowo wakacyjnych, warto również poprosić o ofertę samo biuro podróży – często mają one wykupione loty charterowe, które mogą zaoferować w atrakcyjnej cenie, szczególnie jeśli do wyjazdu pozostało niewiele czasu. Jeśli loty do wybranego przez Ciebie miasta okazują się zbyt drogie, sprawdź połączenia do najbliższych miast w okolicy – mniej popularne i nie tak oblężone mogą okazać się znacznie ekonomiczniejszym wyborem. Kluczem jest tutaj odpowiednie sprawdzenie kilku kombinacji i wybranie tej najlepszej, zarówno cenowo, jak i czasowo czy logistycznie. Jeśli planujesz zwiedzanie całego regionu, rozważ również powrót z innego miasta. Nie stracisz czasu na powrót i zyskasz kilka dodatkowych połączeń z innych miast. I jeszcze jedna rada: jeśli widzisz lot w atrakcyjnej cenie, nie wahaj się go kupić. Prawdopodobieństwo, że znacznie potanieje, jest raczej niewielkie. A Ty możesz spokojnie przejść do kolejnego etapu planowania.
Zarezerwuj nocleg
Masz już bilet? Zastanów się teraz, czy cały czas pobytu chcesz spędzić w jednym miejscu (ewentualnie odwiedzając tylko pobliskie atrakcje), czy wolisz trochę się oddalić? Sprawdź wszystkie odległości i czas potrzebny na dotarcie do kolejnego celu, aby zaplanować odpowiednią ilość noclegów w każdym mieście. Rezerwując noclegi zdecyduj, czy wystarczy Ci pokój, czy np. chciałbyś mieć apartament z aneksem kuchennym – tańsza opcja, jeśli będziesz miał w ogóle czas i ochotę, by coś sobie przygotować we własnym zakresie. Wygodnym rozwiązaniem jest zarezerwowanie pokoju ze śniadaniem – niejednokrotnie wychodzi tylko troszkę drożej niż sam pokój, a śpieszącym się pozwala uniknąć porannych poszukiwań i lepiej zaplanować dzień. Wybierając opcję noclegową, zawsze sprawdź lokalizację i okolicę – hotele w centrum są wygodne komunikacyjnie, ale na najbardziej popularnych turystycznych traktach lub w imprezowych dzielnicach może nam przeszkadzać hałas. Wybierając nocleg poza centrum zaoszczędzimy, stracimy jednak czas na dojazdy. Zweryfikuj zatem dokładnie, czy w pobliżu znajduje się stacja metra, dworzec autobusowy, w najgorszym razie przystanek autobusowy z częstym połączeniem z centrum. A kiedy kupisz już lot i zarezerwujesz nocleg, przed Tobą już najlepsza część – plan zwiedzania i oczekiwanie na wyjazd.
Autor: Edyta Górecka