Są na świecie kraje, które można zobaczyć, wypada zobaczyć oraz koniecznie trzeba odwiedzić. Izrael to miejsce o niespotykanie zawiłej historii, gdzie niewiele rzeczy jest oczywistych i łatwych w interpretacji. Te ważnie miejsce dla trzech największych religii – targane niegdyś wieloma konfliktami – dzisiaj nie jest tak niebezpieczne jak mogłoby się wydawać. Przyciąga również swoimi walorami turystycznymi.
Państwo Izrael jest położone w zachodniej części kontynentu azjatyckiego, przylegając jednocześnie do wschodniego brzegu Morza Śródziemnego. Graniczy z Libanem, Syrią, Jordanią oraz Egiptem – sporna pozostaje również kwestia międzynarodowego statusu Autonomii Palestyńskiej. Pomimo swojej niewielkiej powierzchni kraj ten jest bardzo zróżnicowany geograficznie. Posiada w swoim obrębie pustynię, tereny górzyste oraz nadmorską równinę. Przekłada się to na występowanie aż trzech różnych stref klimatycznych: śródziemnomorskiej wzdłuż wybrzeża, umiarkowanej na obszarze pasm górskich oraz równikowej w Dolinie Jordanu.
Jerozolima – miasto trzech religii
Jerozolima jest stolicą Izraela, proklamowaną w 1950 r. oraz siedzibą rządu. Jednak jej wyjątkowy status w prawie międzynarodowym sprawia, że nie każde państwo uznaje tę funkcję (na mocy Rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ z 29 listopada 1947 r. na terenie Jerozolimy oraz Betlejem utworzono specjalną strefę, będącą pod ochroną międzynarodową i administrowaną przez ONZ). Największy walor historyczny posiada część wschodniej Jerozolimy – tzw. Stare Miasto – które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ze względu na wielką liczbę świętych miejsc każdej z trzech największych religii monoteistycznych. Wyróżnia się tutaj cztery dzielnice: Chrześcijańską, Muzułmańską, Żydowską i Ormiańską oraz Wzgórze Świątynne. Całość otoczona jest murami ochronnymi z wbudowanymi ośmioma bramami. Zachodnia część miasta jest zdecydowanie bardziej nowoczesna. Oprócz budynków rządowych i siedziby parlamentu, znajduje się tutaj gigantyczna baza turystyczna z hotelami, restauracjami czy muzeami.
„Druga” stolica Izraela
Najbogatszym regionem Izraela, jego centrum finansowym oraz naukowym jest Tel Awiw. W całej aglomeracji znajduje się wiele ośrodków badawczo – rozwojowych, ekskluzywnych restauracji oraz sklepów, czyniących z tego miejsca jedno z najdroższych miast świata. Ośrodek ten – położony na wybrzeżu Morza Śródziemnego – nosi przydomek „miasta, które nigdy nie zasypia”. Główną jego atrakcją są piękne plaże ze znakomicie rozbudowaną infrastrukturą. Można tutaj uprawiać praktycznie każdy sport wodny, a w sezonie żyją one do białego rana dzięki licznie organizowanym imprezom. Wzdłuż brzegu wybudowana jest promenada, przy której powstało wiele punktów gastronomicznych: restauracji oraz pubów, czyniąc z tego miejsca jedno z najpopularniejszych w Tel Awiwie. Będąc w tym mieście warto odwiedzić również jeden z najstarszych portów na świecie w Jafie – przylegające do niego doki zamieniono w klimatyczne targowisko.
Garść praktycznych informacji
Do Izraela – chociaż może wydawać się odległym i dość egzotycznym miejscem – da się dolecieć bezpośrednio z Polski, korzystając z usług jednej z tanich linii lotniczych. Dzięki temu można posmakować tropików za rozsądne pieniądze – mowa tutaj oczywiście o samym transporcie, ponieważ życie w tym państwie jest drogie. Procedury na lotniskach są bardzo szczegółowe, a przez to czasochłonne, jednak wszystko odbywa się kulturalnie i z poszanowaniem godności. Warto zaznaczyć, że można mieć problem z opuszczeniem lotniska w momencie, kiedy w paszporcie widnieje wiza irańska. Z perspektywy turysty bardzo ważna jest kwestia bezpieczeństwa, szczególnie w miejscu owianym złą sławą, jakim stał się Izrael. Tymczasem rzeczywistość jest zgoła inna. Oczywiście zdarzają się incydenty, ale są one wymierzone głównie w mieszkańców, będących stroną konfliktu pomiędzy Izraelem a Palestyną. Turyści mogą stać się ofiarami jedynie przez przypadek, mając przy tym olbrzymiego pecha. Według wytycznych polskiego MSZ nie należy podróżować jedynie do Strefy Gazy oraz w pobliże granicy z Libanem i Syrią. W Jerozolimie zaleca się zwiększoną ostrożność. Biorąc pod uwagę rozwój społeczny i gospodarczy kraju oraz panujący tam porządek, można śmiało polecić te miejsce jako cel podróży. Owszem, na miejscu jest drogo, ale rozbudowana ze wszech miar i świetnie funkcjonująca infrastruktura wynagradza wysokie ceny.
Autor: Mateusz Lubczyk